Acerca de

joga Iyengar sankalpa poznań - Katarzyna Peka.jpg

Joga Iyengar grupa ogólna

Metodę Iyengara charakteryzuje anatomiczna precyzja i prowadzenie, kładące nacisk na odpowiednie ustawianie ciała i odpowiednie działania w pozycjach.

 

Precyzja nie jest jednak w praktyce jogi Iyengara celem samym w sobie, lecz narzędziem do rozpoznania słabszych i silniejszych miejsc w ciele. Służy poznaniu swojego ciała i rządzących nim wewnętrznych relacji, mechanizmów jego działania w przestrzeni, w spotkaniu z grawitacją czy wobec różnych, oddziałujących na ciało bodźców.  Uważna obserwacja tego co jest, tego co się wydarza w trakcie praktyki, rozbudza uśpioną w ciele mądrość. W studiowaniu, poszukiwaniu i wydobywaniu optymalnego działania w pozycji stosujemy wiele dróg i narzędzi.

 

Praktykując u różnych nauczycieli metody Iyengara, można się spotkać z rozlicznymi wariantami tej samej pozycji, instrukcjami podkreślającymi inne jej aspekty i z różnorodnością tworzenia sekwencji. Wyjątkową cechą tej metody jest wykorzystanie licznych pomocy: koców, lin, kostek, pasków oraz krzeseł i wałków.